نکاتی برای بهبود حس و حال اعضای خانواده در دوران کرونا

خانواده شاد داشته باشیم

احساس ارتباط با مردم و دنیای اطراف ما یک قسمت اساسی از سلامت روان است. بعد از ماهها فاصله جسمی یا  اجتماعی  بخاطر کرونا ، خانواده ها هنوز وقت کمتری با دیگران می گذرانند تا از شیوع ویروس جلوگیری کنند. اگر روحیه شما در خانه افت می کند ، در اینجا چند مرحله ساده آورده شده که ممکن است به بهبود روحیه همه اعضای خانواده کمک کند.

آفتاب گرفتن

آفتاب می تواند به روشن شدن روح کمک کند. سعی کنید هر زمان که ممکن است روزانه 30 تا 60 دقیقه در فضای باز با فرزندان و سایر اعضای خانواده خود باشید. چراغ های روشن ، به ویژه در اوایل صبح نیز می توانند کمک کنند. 

خواب کافی

سعی کنید به فرزندان خود کمک کنید که روال خواب خود را حفظ کنند تا هر شب خواب کافی داشته باشند . برخی از راه های کمک به تقویت آرامش و خواب خوب شبانه:

  • دوش گرفتن یا حمام قبل از خواب
  • یک داستان ، آهنگ یا موسیقی آرامش بخش
  • مالش پشت ، دست یا پا
  • اتاقی تاریک و خنک
  • استفاده از تخت فقط برای خواب (استفاده نکردن از تلفن در تخت، تماشای تلویزیون یا انجام کار روی تخت)

صحبت کردن

با کودکان و نوجوانان خود  به طور منظم صحبت کنید و شنونده خوبی باشید. والدین همچنین می توانند با یافتن دوست یا یکی از اعضای خانواده خود در مورد نگرانی ها و ناامیدی ها گفتگو کنند. اگر گفتگو به دلیل فاصله اجتماعی نمی تواند حضوری باشد ، پس از طریق تلفن، تماس ویدیویی یا سایر ارتباطات مجازی متصل شوید.

به خانواده خود کمک کنید تا خردمندانه غذا بخورند

در وعده صبحانه و ناهار غذاهای غنی از پروتئین قرار دهید . پروتئین به ثابت نگه داشتن قند خون کمک می کند و سوخت مورد نیاز مغز را به شما می دهد. همچنین ، در صورت امکان:

  • غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 بخورید. منابع شامل ماهی (ماهی قزل آلا ، ساردین ، ​​ماهی خال مخالی ، شاه ماهی) ؛ گیاهان (بذر کتان ، دانه های چیا ، سبزیجات برگ تیره ، لوبیای کلیه ، لوبیا چیتی ، لوبیای سویا ، گردو ، توفو) ؛ و روغنهای خاصی (کلزا ، سویا ، گردو). تحقیقات نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است به بهبود خلق و خو کمک کند.
  • مقدار زیادی سبزیجات ، میوه و غلات کامل انتخاب کنید. آنها حاوی ویتامین ها ، فیبر و مواد معدنی مورد نیاز مغز شما هستند.
  • غذای بی ارزش و فست فود را محدود کنید. آنها غالباً پر از چربی ، کلسترول ، نمک و قندهای اضافه شده هستند که می توانند باعث افزایش سن و کاهش انرژی شوند و احساس تحریک پذیری در ما ایجاد کنند.

از یکدیگر سپاسگذاری کنید

روی نکات مثبت تمرکز کنید. برای چه چیزی احساس قدردانی یا قدردانی می کنید؟ تحقیقات نشان می دهد که ابراز لطف به طور منظم به تقویت شادی عمومی کمک می کند و منجر به کاهش استرس و افسردگی می شود. به کودک خود کمک کنید هر روز حداقل سه نفر ، مکان ، رویداد یا چیزهایی را بنویسد که باعث می شود احساس تشکر کنند. دفترچه تشکرهای خود را نیز داشته باشید!

ورزش و نرمش

به کودکان خود کمک کنید تا هر روز ورزش کنند یا بازی کنند تا عرقشان در آید. هنگام ورزش ، بدن ما مواد شیمیایی آزاد می کند که می توانند به تقویت روحیه کمک کنند. به یاد داشته باشید فعالیت هایی را انتخاب کنید که به آنها کمک کند حداقل دو متر از افراد خارج از خانه شما دور باشند. همچنین ، سعی کنید از هر چیزی که شامل به اشتراک گذاری تجهیزات مانند توپ و وسایل زمین بازی باشد ، خودداری کنید.

به دیگران کمک کنید

کمک به دیگران باعث می شود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم. این می تواند به آسانی تماس تلفنی با همسایه یا یکی از اعضای خانواده که تنها در خانه است یا تشکر از پاکبان محله تان باشد. به کودکان خود کمک کنید هر روز حداقل یک عمل مهربانانه انجام دهند. 

زمان تلویزیون را مدیریت کنید

یک برنامه تماشای تلویزیون خانوادگی تنظیم کنید و میزان مواجهه خانواده خود با تلویزیون و تبلیغات اینترنتی را (که نشان می دهد خرید می تواند مردم را خوشحال کند) محدود کنید. این به شما کمک می کند پیام های کاذب یا غیرواقعی در مورد شادی را محدود کنید. همچنین به شما کمک می کند خانواده خود را در معرض اخبار ناراحت کننده قرار ندهید. در عوض این را در نظر بگیرید: خواندن ، بازی با ورق یا بازی های رومیزی با اعضای خانواده ، کار کردن با یک معما در خانواده ، پخش موسیقی یا آواز خواندن با هم ، ساختن ویدیویی برای به اشتراک گذاشتن ، آشپزی با هم یا پیاده روی خانوادگی یا دوچرخه سواری.

بخاطر داشته باشید: از دستگاه های الکترونیکی می توان برای ایجاد و حفظ ارتباطات اجتماعی سالم در طی همه گیری نیز استفاده کرد. شما و فرزندانتان ممکن است شرکت در برنامه های آموزشی آنلاین و دیدار مجازی مادربزرگ و عزیزان را در نظر بگیرید. همچنین بهتر است در صورت بروز سوالاتی در مورد سلامتی خود و اعضای خانواده تان ، از تماس های تلفنی و اینترنتی با پزشکان کمک بگیرید.

استرس را برطرف کنید

از مراقبه به عنوان تکنیک تمدد اعصاب با اعضای خانواده استفاده کنید. مثلا همگی با هم یوگا کنید . این کمک میکند که همه اعضا استرس کمتری را تجربه کنند و خلق و خوی همه بهتر شود. برنامه های موبایلی مفیدی وجود دارد که یادآوری می کنند نفس های عمیق بکشید و نکات دیگری برای آرامش را به شما یاد میدهند. زمانی را نیز در طبیعت بگذرانید. میتواند برای تمدد اعصاب کمک کننده باشد.

اگر روحیه کودک شما بهتر نشود چه می کنید؟

بعضی اوقات ، مراحلی از این دست برای بهبود روحیه کودک شما یا کاهش اضطراب او کافی نیست. اگر نگران هستید که کودک شما با استرس یا اضطراب دست و پنجه نرم می کند یا نگران هستید که ممکن است به خود یا شخص دیگری آسیب برساند ، حتما با پزشک متخصص اطفال یا یک مشاور کودک یا روانشناس تماس بگیرید. پزشکان میتوانند به شما کمک کنند که دلیل بروز تغییر خلق کودک را شناسایی کنید (که شاید به دلیل استفاده از داروی خاصی باشد یا دلایل دیگری داشته باشد)

متخصصان مرکز رونشناسی و مشاوره مهر در این زمینه با سالها تجربه در کنار شما هستند تا با پیدا کردن راهکارهای درست، شادی را به رابطه خانوادگی شما برگردانند و رابطه صمیمی بیشتری را تجربه کنید.

تلفن مرکز مشاوره مهر: 021-88684958امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید