حمام کردن کودک و نکاتی برای ایمنی کودک در حمام

حمام کردن کودک

اولین و مهم ترین قانون حمام کردن کودک این است: هرگز، هرگز کودک خود را بدون نظارت حتی برای یک دقیقه ترک نکنید! کودکان می توانند در عمق 2 سانتی متر آب در کف حمام خفه (غرق) شوند. زیرا ممکن است با صورت روی کف حمام بیفتند و راه دهان و بینی آنها مسدود شود. بنابراین تمام وسایلی که نیاز دارید از قبیل صابون، حوله، پوشک تمیز، لباس های تمیز و غیره را از قبل مهیا کنید و در ابتدای کار به حمام ببرید. زمانی که کودک در آب است حداقل یک دست خود را بر روی او نگه دارید. چنانچه زنگ در یا تلفن را شنیدید و احساس کردید باید آن را پاسخ دهید، کودک را در یک حوله بپیچید و با خود ببرید.

تنظیم حرارت آب حمام برای کودک:

 • اطمینان حاصل کنید که هوای داخل حمام گرم است (حدود 25 درجه سانتیگراد). کودکان به سرعت یخ میکنند و سرما میخورند.
 • کودک را در حالی که هنوز آب جریان دارد داخل وان نگذارید! ممکن است درجه حرارت آب تغییر کند و یا آب بیش از اندازه عمیق شود.
 • مطمئن شوید که آب حمام گرم است. آب را با مچ دست یا داخل آرنجتان تست کنید که خیلی داغ نباشد. کودکان نوپا و نوزادان عموما یک وان با آبی خنک تر از آنچه شما می پسندید را ترجیح می دهند.
 • آبگرمکن را بر روی دمای 50 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید. تنها 3 ثانیه طول می کشد تا کودک از آب 60 درجه سانتیگراد (که جزء تنظیمات پیش فرض بسیاری از آبگرمکن هاست) دچار سوختگی شود. سوختگی با آب، (پس از سقوط) دومین دلیل صدمه دیدن کودکان است.

شستن کودکان در حمام

ایمن سازی حمام برای کودکان:

 • قبلا درباره ایمن سازی خانه برای کودک مقاله ای در نی نی کده منتشر کردیم. حالا در حمام هم باید محیط را ایمن کنید. وان های حمام فوق العاده لغزنده هستند بنابراین برای ایمنی بیشتر، وان را با یک کف پوش لاستیکی مجهز کنید. یک پوشش نرم برای شیر آب هم می تواند سر کودک را از ضربه های دردناک حفظ کند. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام درب های شیشه ای حمام از شیشه های ایمن ساخته شده اند.
 • به کودک خود آموزش دهید که در وان نایستد.
 • لوازم الکتریکی مانند سشوار ، ریش تراش و اتوی مو را دور از وان قرار دهید.
 • وان را تنها با 2 تا 4 اینچ (5 تا 10 سانتیمتر) آب پر کنید.
 • برای کودکانی که می توانند بنشینند یک حلقه حمام می تواند همانند یک دست اضافی شما را یاری کند، اما اجازه ندهید که احساس امنیت کاذب به شما بدهد زیرا ممکن است کودکان از بالای آن بیرون افتاده یا در زیر آن گیر کنند. بنابراین همیشه نمی تواند جایگزینی برای چشم و دست شما بر روی کودک باشد.

حلقه حمام کودک

حساسیت های پوستی کودکان :

قبلا در مقاله جداگانه ای، درباره حساسیت های پوستی کودکان به صابون و شامپو صحبت کردیم. توجه داشته باشید که جز برای شستن سر کودک، نیازی به استفاده از صابون نیست. زیرا صابون ها پوست کودک را خشک میکنند. برای پیشگیری از خشکی هم می توانید تن کودک را پس از حمام با لوسیون های مخصوص کودکان چرب کنید. برای یادگیری چیزهای بیشتر، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید و یا در اینستگرام با اکانت ninikadeh ما را فالو کنید.یک نظر

 1. designer2 گفت:

  ممنون نوزاد من در سن 2 سالگی از حموم می ترسید اما الان 4 سالشه حتما باید روزی یکبار بره حموم و با اردک و…چند دقیقه ای بازی کنه

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید