مشاوره روانشناسی آنلاین کودک و نوجوان

مشاوره کودک آنلاین

اگر کودک 1 تا 10 ساله دارید و حس میکنید برخی از رفتارهای او متعادل یا در حد انتظار شما نیست، می توانید سوال خود را از مشاوران نی نی کده بپرسید. پاسخ سوالات هفته ای یکبار داده می شود و در سایت قرار می گیرد.

کجا بپرسم؟

در زیر همین خبر و زیر بقیه مطالب سایت که مرتبط با کودک هستند، محلی برای نوشتن نظرات وجود دارد. سوال خود را بنویسید. ما هم سعی میکنیم در کمتر از 7 روز، به سوالات شما پاسخ دهیم. پاسخ هر سوال، زیر سوال ظاهر خواهد شد. در ضمن ایمیل خود را نیز به درستی وارد کنید. زیرا پاسخ مشاور، به ایمیل شما نیز ارسال خواهد شد.

چه اطلاعاتی به مشاور بدهم؟

 • کودک شما چند ساله است؟
 • مشکل اصلی کودک چیست؟ (افت تحصیلی، خشونت، گاز گرفتن، … )
 • مساله خاص یا رفتار نامناسب کودک شما، چند وقت است که تکرار می شود؟
 • آیا پدر و مادر فرزند با هم زندگی میکنند؟ یا جدا شده اند؟
 • آیا مساله خاصی در زندگی شما وجود دارد که محیط روانی خانه را دچار تنش کرده باشد؟

زهرا صادقیان روانشناس

قوانین مشاوره آنلاین

پاسخ های کارشناسان کودک نی‌نی‌کده‌‌، در حد راهنمایی‌های عمومی جهت بهبود رفتار موردنظر کودک می باشد. برای رفع مشکل کلی، می توانید با روانشناسان و مشاوران ما ملاقاتی ترتیب دهید تا کلیه ابعاد مشکل کودک شما مدنظر گرفته شود و راهکارهای بهتری برای پیشرفت کودکتان ، خدمت شما ارائه دهیم.

جهت مشاوره حضوری یا تلفنی

چهت رزرو وقت مشاوره حضوری با روانشناس نی‌نی‌کده، خانم زهرا صادقیان به شماره 09123541829 پیامک بزنید یا در تلگرام به آی دی @mehrcc_moshaver پیام دهید. در اسرع وقت برای وقت مشاوره با شما تماس گرفته میشود.

مطالب آموزشی در تلگرام

مطالب آموزشی تربیت و سلامت روان کودک را در کانال تلگرام نی نی کده دنبال کنید.۵۰۳ نظر

 1. ماهان وماهور گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  من دوقلو دارم یه دختر وپسر 1سال و 5 ماه .یه چند ماه پسرم موهای آبجیشو میکشه گاز میگیره خیلی ناراحت میشم از کارش ولی نمیدونم چطور بهش بفهمونم. گاهی بی دلیل گاهی بخاطر بدست آوردن چیزی که اون داره.بعضی وقتا خود منو هم گاز میگیره .وقتی که آبجی شو گاز میگیره یا موهاشو میکشه بهش میگم نه نه نه ولی ادامه میده یا بهش میگم ببین دست آبجی اخ شده ببین قرمز شده داره گریه میکنه بیا بوسش کن تا خوب بشه بیاد باهات بازی کنه ولی گاهی وقتا میاد ولی شده که به حرفم بخنده.اینم باید اعتراف کنم وقتی که کنترولم از دست میدم شده سرش داد میکشم یا دعواش میکنم پشیمون میشم ازش معذرت میخوام ولی فک کنم نفهمه شاید من مامان خوبی نیستم براش چون دوتا هستن نمیتونم کنترول کنم گاهی وقتا اتفاق میافتد و دعوا شون میکنم یا ک ت ک میخوره خیلی خیلی یواش.دلم نمیخواد آبجی شو موهاشون بکشه یا گاز بگیره خیلی دلم میخواد اگه میشه راهنماییم کنید که کنترول کنم اون رفتار زشت پسرمو.خیلی ممنونم??

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   خیلی ممنون از توضیحات کاملی که داشتید ؛ اما باید بگم اولا مامان عزیز شما خیلی “مضطرب ” هستید و این در نحوه مطرح کردن مشکل با دوقلوهایتان مشهود است . “احساس گناه “هم چیزی است که شما در حال تجربه آن هستید برای همین میگید مامان خوبی نیستید .
   ما در اینجا قرار نیست شما را قضاوت کنیم . در عین حال میدانیم تربیت بچه ها بخصوص اگه دوقلو باشند بسیار سخت است . بنابراین پسر شما بسیار دوست دارد که به او توجه بیشتر داشته باشید . از اینرو اولین واکنش شما نسبت به گاز گرفتن و کشیدن موی کودک بسیار مهم بوده و این باعث شده که پس از آن کودک این تصور را داشته باشد که اگه من هربار مو بکشم و یا گاز بگیرم بیشتر توجه میگیرم . در متن اشاره زدید با حوصله اقداماتی رابرای منع این رفتار کودک داشتید . اما از این به بعد داد نزنید فقط زمانیکه این کار رو کرد او را خواهرش جدا کنید کودک را در بغل خود آرام کنید و بین دوقلو ها فاصله بگذارید واکنش شدید نداشته باشید تا رفته رفته کودک موقعیت رفتاری اش را مشاهده کند و این رفتار ها در او خاموش شود .

   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

 2. شهاب گفت:

  سلام و خسته نباشيد سرکار خانم صادقیان.پسر من که فرزند سوم خانواده هست (دو تای اول دختر به ترتیب 15و 12 سال هستند.) شانزده ماه هست وقتی لج میکنه یا خواسته یی داره بعضی وقتها پیشونی خودش رو به زمین میکوبه که رد زخم ها رو پیشونی هست این موضوع خیلی نگرانم کرده چکار باید کنم ؟منتظر پاسخ حضرتعالی هستم .

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سپاسگزارم ؛ ما این نوع رفتار را در این رده سنی که اشاره زدید بسیار در کودکان داریم . من انتظار دارم با توجه به اینکه میدانید کودک شما در مواقع لجبازی این نوع رفتار را دارد حتما مداخله کنید و در زمانیکه اینکار رو میکنه نه اینکه مانع شوید ولی دست خودتان را بهمت پیشانی کودک هدایت کنید تا از ایجاد زخم و آسیب های جدی جلوگیری شود . نه خودتان و نه برادر و خواهرش به این نوع رفتار کودک نخندید و یا اینکه مدام به کودک نگویید مامان چرا اینکار رو میکنی ؟! پاسخ را ما خودمان میدانیم چون وسیله ای خواسته و یا در خواستی داشته برآوره نشده این کار رو میکند . پس از امروز سوالاتی که خودمان پاسخش را میدانیم از کودک نپرسیم . کودک عصبانی است و به نحوی میخواد خشم خودش را نشان دهد . این مرحله گذرا است اما توجه داشته باشید حتما وسایل تزیینی و یا مواردی که برای کودک کنجکاوی بالا دارد در دسترس و یا در معرض دید نباشد .

 3. Fateme گفت:

  سلام خسته نباشیدمن ی پسر ۱سال و ۳ماهه دارم که خیلی بدغذاست و مدام داره شیر خودمو میخوره.هرغذایی درست میکنم یا از اول نمیخوره یا وقتی دهنش میکنم با زبون میریزه بیرون.فقط سیب زمینی سرخ کرده و زیتون میخوره.همش هم میخواد بغلم باشه تا میزارمش زمین غش میره گریه و هیچ جور آروم نمیشه.به من اجازه هیچکاری رو نمیده,من واقعا خسته شدم از بس گریه میکنه و بغلمه.میتونم از شیر بگیرمش تا غذاخور بشه یا خیلی زوده?لطفا راهنماییم کنید

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   اشاره زدید کودک شما بد غذاس حتما باید از پزشک متخصص اطفال یاری بگیرید و نمودار رشدی کودک بررسی شود . در مورد از شیر گرفتن کودک نظر پزشک مهم است .
   گریه شدید کودک بخاطر اضطراب است . مامان عزیز خود شما هم کلافه و مضطرب هستید . از بابا برای یاری رسانی به خودتان کمک بگیرید . شما با فرزندتان بسیار باهم تنش دارید اگر در شرایط شما ، بهبودی حاصل نشد در جلسه مشاوره حضوری و یا تلفنی با شما هستم تا بتوانم بررسی بهتری داشته باشم . به شماره 09123541829 پیام دهید تا اولین وقت ویزیت مشاوره حضوری و یا تلفنی برای شما در نظر گرفته شود.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 4. فاطمه گفت:

  سلام دخترم یکسالو هجده ماهه دارم موقع بیرون رفتن دستش نمیده.میخواد بغلش کنم .اگه بغل نکنم میکشه خودش رو زمین و کف خیابون می شینه داد میزنه و گریه میکنه.کلا دوست داره هر کاری خودش انجام بده…

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز برای دخترتان قصه خود ساخته از رفتار هایش بسازید و برای او تعریف کنید
   بطور مثال: یکی بود یکی نبود یه دختر کوچولو بود که یه گل سر خوشگل داشت یه روز که با مامانش میخواستند بروند بیرون مامان گفت دستتای کوچولوت رو بده تا بریم بیرو ن ؛ مامان خیلی دخترش رو دوست داشت و میخواست براش بستنی بخره اما میدونی چی شد…
   به این ترتیب یک قصه از رفتار های کودک خود بسازید گاهی با نمایش و یا نقاشی بکشید . کلامی با کودک وارد بحث نشوید سعی کنید در الگوی تربیتی خود خلاقیت بخرج دهید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 5. فاطمه گفت:

  با سلام – پسری دارم 5 ساله وقتی کسی یک کاری می کنه به عنوان مثال بابا بزرگش ورزش دراز و نشست انجام می ده، این بچه میزنه زیر دستشون و در می ره یا به بچه های چند سال از خودش بزرگتر هم می زنه
  ضمنا یک بچه کوچک شیر خوار دارم و در نبود من این کار را می کنه و دیگران منو سرزنش می کنن لطفا کمکم کنید

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   آقا پسر شما بدنبال جلب توجه است اما متاسفانه از نوع منفی ؛ او تولد فرزند دوم را نپذیرفته و برای همین مدام به دنبال شیطنت است . حتما باید با قانون و قاعده بازی آشنا شود . کلاس ورزشی و موسیقی برای فرزند شما مفید است .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 6. یاسمن محضری گفت:

  سلام،من دختر 26ماهه دارم که خیلی مهربون واجتماعی،ولی دوتا مشکل داره اول اینکه هرچی رومیخواد اگه بهش ندیم بدجوری لج میکنه وحتی سر میکوبه زمین،تابه خواسته اش برسه،ولی من بیشتروقتها توجه نمیکنم،مشکل دوم اینه که آب بازی توحموم رودوست داره ولی به هیچ عنوانی اجازه نمیده سرش روبشورم انگارتا حد مرگ. میترسه روسرش آب بریزم،من وهمسرم همین یک بچه رو داریم وخیلی هم دوستش داریم،ممنونم اگه راهنماییم بکنین

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز لطفا نسبت به لجبازی دخترتان و گریه و جیغ زدن و یا مقاومت هایش دچار ترش نشوید و تا زمانیکه آسیب جدی نمیبیند و یا وسیله ای را پرت نمیکند از روش بی توجهی استفاده کنید . بخش پرسش و پاسخ سایت نی نی کده را مطالعه کنید .در مورد اینکه نمیگذارد سرش را بشویید در حمام به او اجازه دهید موهای عروسک هایش را با شامپو بشوید و موهای شما را شانه بزند و اینکه با موزیک و دست زدن و فضای شاد این دستورالعمل را داشته باشید . شب ها سر فرزندتان را ماساژ دهید و این الگورا قبل از خواب داشته باشید .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 7. مهسا شهریاری گفت:

  با سلام و وقت بخیر پسر من 14 ماهشه حدودا سه چهاروزیه تو چشمای من نگاه میکنه محکم دودستی میزنه تو سرش سعی میکنم بی تفاوت باشم ولی بازم به کارش ادامه میده گاهی میاد منم میزنه باید باهاش چیکار کنم ایا این رفتار میتونه به خاطر جو نااروم خونه باشه من باهمسرم زندگی میکنم و گاهی بحث هایی پیش میاد عذرمیخام طولانی شد

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام مامان عزیز پاسخ سوال شما در خود متن است ؛ بله قطعا این رفتار کودک ناشی از بحث و مشاهده ای است که در منزل شاهد آن بوده است . کودک شما در سن دیداری است و هرچیزی را که ببیند تکرار میکند . سعی کنید در جلو فرزندتان بحث و مشاجره نداشته باشید . سعی کنید فضای شاد برای کودکتان ایجاد کنید . و بیشتر بازی های حرکتی با او داشته باشید .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 8. ستایش گفت:

  دخترده ساله ای دارم که بی نهایت عصبیه باهیچکس سازگاری نداره مخصوصا با بچه ها از کودکی عصبی بود خیلی هم لاغره .فرزند اوله ومساله ی خاصی تو خانواده وجود نداره.اینقدر عصبیه که همه ی اطرافیان و نگران کرده .

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز فرزند شما که به یکباره عصبی نشده او پر از خشم است و اشاره زدید که لاغر است و از کودکی این نوع رفتار را دارد بسیار مهم است که ابتدا بدانیم علت این عصبانیت از چیست با توجه به اینکه در سن بلوغ نوجوانی است و تغییرات وسیعی در هورمون و خلق و خوی او در حال شکل گیری است بسیار مهم است که هرچه سریعتر به وضعیت بالینی نوجوان رسیدگی شود من روز های شنبه و4 شنبه از ساعت 14.30 الی 20.30 در مرکز مشاوره مهر در حال ویزیت هستم با شماره 88684958 تماس بگیرید و یا به شماره 09123541829 پیام دهید تا وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی برای شما هماهنگ شود .
   به امید دیدار
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 9. حانیه گفت:

  باسلام.پسر۹ماهه ای دارم که بسیار شیطون و لجباز و بد غذاس یعنی میشه گفت فقط شیرخشک میخوره.شیرخودم خشک شده تا۶ماهگی بیشترنخورد.مدام نق میزنه برای هرچی.بارداریم خوب بوده وزندگی تقریبا خوبی داریم نمیدونم برای این نق زدنای مداومش چیکارکنم نه میزاره سفره پهن بمونه ازبس میخواد خرابکاری کنه نه چیزی میخوره.هنوزم هیچ دندونی درنیاورده.مدامم میادتوآشپزخونه ومیچسبه بانق به پاهای من

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز فرزند شما تا حدودی اضطراب داره ؛ اینکه به شما میچسبه چون مدام او رو پس میزنید بیشترین نیاز کودک بازی کردن است . دقت کنید خود شما هم کم حوصله و کم طاقت شده اید و احتمال فقززر ویتامین در بدن شما دیده میشود . حتما خودتان آزمایش خون دهید و برای دندون در نیاوردن کودک به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 10. حانیه گفت:

  باسلام یه پسردارم که تازه ۹ماهش تکمیل شده بارداری نرمالی داشتم و تقریبا شرایط زندگیمون خوب تا۶ماهگی شیرخودم ومیخوردوشیرم کم شد برای ترس وروی آوردم به شیرخشک تا۷ماهگی هم تقریبا پستونک خورد و چون ازدهنش میفتاد و اون خودش کثیف میزلشت دهنش وشب ها موقع خواب وابستگی خیلی شدیدداشت به پستونک ازش گرفتم .پسرم چون یه خشکی کوچیک روی لپاش داشت ازاول به دنیااومدنش دکتر گفت وشیرخشک اچ آ من اول شیرخشک آپتامیل اچ آ میگرفتم بعد ازیه مدت پیداکردنش خیلی سخت بود یااصلا نبود ببلاک اچ آ و نان اچ آ هم خیلی خوب نمیخورد الان بهش یا پپتی آپتامیل یا آپتامیل معمولی میدم .پسر من خیلی شیطونه و بدغذا معمولا دو سه تاتیکه کوچیک که میخوره بعد توف میکنه بیرون .خیلی نق میزنه برای هرچیزی نق میزنه.خیلی کم بااسباب بازی هاش سرگرمه وقتی میرم توآشپزخونه میاد گریه ونق میزنه وپاهامومیچسبه.موقع رفتن باباش گریه میکنه .دندونی درنیاورده.موقع سفره پهن شدن انقد داد میزنه ونق که بیاد همه چیو ودست بزنه وبهم بریزه .تو تاب نمیمونه توکالسکه خ کم تو روروئک دوس نداشتم بمونه ونمیمونه واقعا نمیدونم چه رفتاری بایدباهاش داشته باشم.خیلی هم مومیکشه البته بیشتر موهای منو وقتی جلودستش باشه.جوری کلافمون کرده که میگیم دیگه بچه نمیاریم پسرمن باوزن۳۷۷۰به دنیااومد وتا۶ماهگیش که بردمش بهداشت وزنش۸کیلونشده بود و میگفتن نسبت به وزن اولیش پایینه.چه رفتاری مناسبه؟احساس میکنم دیگه داره یادمیگیره باگریه به هدفش برسه هرچندکه من سعی میکنم این کاروبراش نکنم امامیدونمم که وقتی گریه میکنه امکان داره لجبازبشه.جدیدا خیلی ترسوشده و مدام میپره توبغل حتی از نشستن روی چمن هم میترسه

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز منون از توضیحات کاملی که داشتید . از متن پیام مشخثصه شما مامان با حوصله ای هستی اما نکته مهم این است که برای کم غذایی و بدغذایی کودک همچنان تحت نظر پزشک اطفال باشد و در عین حال کودک شما “ترس و اضطراب” را بطور همزمان در حال تجربه کردن است . ابتدا باید بدانید کودک شما بسیار نیاز به ماساژ دارد تا ترس او کمتر شود شب ها قبل از خواب و در طی روز کودک را با روغن بدن اطفال با توجه به زمینه خشکی پوست که دارد ماساژ دهید و همچنین با کودک از آشپزخانه بلند صحبت کنید . شعر بخوانید کودک نیاز به بازی های حسی حرکتی دارد . و این نیازمند این است که شما برای کودک وقت بگذارید .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 11. همتا گفت:

  با سلام و احترام
  دختر من 3 سالش تمام شده و خیلی دوست داشت ببرمش کلاس سفالگری و نقاشی . ما کلاس براش ثبت نام کردیم و جلسه اول که رفتیم یه دختری در کلاس بود که گریه می کرد و مادرش پیشش موند بعد دخترم گفت تو هم پیش من بمون و جلسه بعد که رفتیم از همون اول گریه کرد که تو پیش من باش. من خودم هم بچه بودم همین مشکل رو داشتم و شدیدا وابسته بودم ولی نمی خوام دخترم مثل من بشه. خیلی ناراحتم . چیکار کنم ؟ چه برخوردی باید باهاش داشته باشم.؟؟ ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   خیلی خوب هست که کودک را در این نوع کلاس ثبت نام کردید . یک مقدار خود شما اضطراب میگیرید وقتی کودکتان گریه میکند چون تداعی کودکی خودتان میشود . جای نگرانی نیست کنار کودکتان اما با فاصله بمانیدو هر روز میزان فاصله و تایمی که در معرض دید کودک هستید را کاهش دهید؛ رفته رفته کودک سرگرم کلاس میشود و با محیط پیرامونی اش آشنا میشود احساس امنیت میکند و این مساله رفع میگردد. فقط صبور باششید .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 12. فریبرز گفت:

  سلام و خسته نباشید سوالم اینه خانم دکتر به دختر داریم دو سال و دو ماهشه از دو سالگی یعنی در عرض دو ماه شروع کرده موهاشو کشیدن روزی سه بار میکشه از این بر خوردش هم من و هم خانمم کلافه شدیم هر چقدر با مهربانی بهش میگیم نکش بهدگوشش نمیره دیگه خسته شدیم چکار کنیم خواهشا راهنمایمون کنید چکار کنیم ممنون از شما و سایت خوبتون که واقعا آموزندست ……

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام بابای عزیز ؛ اگر كودكتان مو‌هاى خودش را مى‌كشد، احتمالاً ناراحت يا نگران است. اين رفتار حتى مى‌تواند نشانه نوعى اختلال عصبى باشد. نشانه‌های اختلال مو کشیدن در کودکان
   تکرار در کشیدن موها مخصوصا از نواحی که در اثر کشیدن موها دچار تاسی شده‌اند.
   افزایش حس هیجان همراه با تنش قبل از اقدام به کشیدن موها
   احساس راحتی و خوشی وقتی که موها را می‌کند.
   ریزش زیاد موها و کوتاهی و نازکی موها
   جویدن و گاز گرفتن موهایی که کنده شده‌اند. شما باید این عادت را با روشهای مختلف از آنها دور کنید. لطفا دقت کنید : عادت مو کشیدن در کودکان می‌تواند کاملا وابسته به احساسات آنها باشد.
   احساسات منفی: کودک موهای خود را می‌کشد، چرا که در حال تجربه یک احساس ناخوشایند و نامطلوب‌ مثل ترس، استرس، نگرانی، تنهایی و خستگی است.
   احساسات مثبت: کودک از شرایط احساس رضایت و خوبی دارد و با کشیدن موها این احساس خوشی را نشان می‌دهد و دوست دارد در همین حس و حال بماند.
   گاهی اوقات عادت کشیدن موها، طولانی مدت می‌شود. اگر درمان نشود، مدت‌ها طول می‌کشد و شدیدتر می‌شود، مثلا تا دوران بلوغ نیز در کودک می‌ماند و به هنگام عادت ماهانه تشدید می‌شود. توصیه ایی که میتونم برای شما داشته باشم این است که ؛
   از بین بردن یک عادت، نیاز به زمان زیاد دارد، بنابراین صبور باشید و در هدف خود محکم و ثابت قدم. بهترین کار این است که دقت داشته باشید فرزندتان در چه شرایطی دست به این کار می‌زند. شناخت و تشخیص موقعیت‌ها به شما کمک می‌کند راحت‌تر شرایط را تغییر دهید.
   اگر کودک در اثر نگرانی، استرس و فشارهای عصبی دچار این وضعیت می‌شود، بهتر است از یک درمانگر کمک بگیرید تا حتی در صورت نیاز از دارو استفاده شود.
   کودک خردسال شما موهای خود را می‌کشد برای اینکه می‌خواهد از این طریق تلاش کند چیزی را تغییر دهد.اگر در این شرایط شما نیز عکس او تلاش کنید و اجازه ندهید موهایش را بکشد و به زور مانع او از انجام این کار شوید، در واقع واکنش شما نیز چندان تفاوتی با او ندارد.
   بهتر است اجازه دهید این کار را انجام دهد و درد را تجربه کند. شما باید تلاش کنید رفتار درست و به جا و مناسب داشتن را به او یاد بدهید.از کودک خود توقع زیاد نداشته باشید. شاید بسیاری از حرف‌های شما را متوجه نشود، ولی با صبوری بارها و بارها با او حرف بزنید و وقتی که شروع به کشیدن موهایش کرد، موقعیتی که در آن قرار دارد را تغییر دهید.
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 13. انسیه فتاحی گفت:

  سلام. من دختر ۱۲ ساله ای دارم که بیشتر دوست دارد بیرون از خانه و مخصوصا خانه اقوام بماند و اینطور هم میشود نمیدانم چطور و چگونه قانعش کنم اطفا راهنمایی کنید

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   ما انتظار داریم فرزند شما تا قبل از رسیدن به 12 سالگی قانون و نظم که از اصول فرزندپروری میباشد را بداند و این باید از طریق شما به کودک آموزش داده میشد . میتوان گفت یکی از علتهای رفتاری فرزندتان ناشی از نداشتن سرگرمی و فضای مهیج و بازی در منزل است و یا اینکه احساس تنهایی دارد و یا شما به اندازه کافی با او وقت سپری نمیکنید . برای حل این مساله باید کمی خلاقیت بخرج دهید و فضای منزل را دلچسب کنید تا فرزندتان جای دیگر را به خانه ترجیح ندهد .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 14. مامان عرشیا گفت:

  سلام خانم دکتر. یه پسر سیزده ماهه دارم خیلی باهوشه و از نوزادی رفتار های بزرگ تر از سنش نشون داده از خودش. ولی گاهی ک چیزی رو میخاد گریه میکنه و حتی اشکش در میاد منو و پدرش می ترسیم اگه بهش بدیم لوس نشه اگه ندیم طاقت گریش رو نداریم اغلب هواسشو پرت می کنیم تا گریش بند بیاد .به نظر شما چیکار کنیم ؟

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام بر شما
   تنها راه ارتباطی کودک در این سن برای بیان خواسته هایش و یا ناراحتی اش گریه کردن است . کودک تکلم ندارد ؛ بنابراین سعی میکند از طریقی شما را متوجه نیازهایش کند . وسایلی که ایجاد کنجکاوی دارد و یا برای کودک اسیب رسان است از دسترس و دید کودک جمع آوری کنید . نگران گریه کودک نباشید او دارد یاد میگیرد برای خاسته هایش باید تلاش کند . اینکه حواسش رو پرت میکنید در حال حاضر مقطعی است و زود گذر؛ بهتر است محیط پیرامونی کودک بیشتر وسایل بازی خودش باشد .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 15. رویا گفت:

  سلام و خسته نباشید.من و همسرم باهم زندگی میکنیم و خداراشکر هیچ مشکلی تو زندگیمون نیست.از خانواده های پدری دوریم.دختر 2ساله ای داریم ک میشه گفت تنهاست.و خیلی لجبازه!قاعدتا دوست ندارم این خصلت براش باقی بمونه و یا شدیدتر بشه.خیلی لجوجه و اگر به خواستش نرسه از ته دل گریه میکنه!البته خواسته های کوچکی هستن.مثل بستن شیر آب یا برداشتن یک وسیله.اما واقعا دوست ندارم این گریه کردن براش عادتی بشه و روشی بشه برای رسیدن به خواسته هاش.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام ؛ ممنون از توضیحاتی که داشتید ؛ فرزند شما در سن تجربه کردن است او دوست دارد یاد بگیرد . بلند کند . پرتاب کند .وسایل را هل دهد و خیلی موارد دیگر مثل هم زدن ریختن آب داخل ظرف و …
   اما نحوه برخورد ما برای تجربه کردن کودک مهم است و اینکه شما دوست ندارید او لجباز شود در عین حال باید چاره ایی هم بیندیشید . فقط اینکه کودک را منع کنید نتیجه منفی به بار مینشیند و کودک پر از خشم و لجبازی میشود . بازی های خلاقانه و حس آموزش و تجربه کردن را برای فضا بازی کودک ایجاد کنید تا طبق میل خودتان از الگوی تربیتی مناسبی بهره مند شود .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 16. سمانه گفت:

  پسری۳/۵ساله دارم به شدت عصبی است و عادت دارد هنگام خواب بر روی دستم بخوابدو دستش هم زیر بغلم باشد تا خواب برود هیچ جوره نتوانستم عادتش را ترک کنم و به شدت عاطفی است لطفا راهنماییم کنید. باتشکر

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   کودکان برای بخواب رفتن عموما به یک روش خواب شرطی میشوند که کودک شما هم به همین صورت میباشد . پیشنهاد میکنم از بابا هم یاری بگیرید و شب ها کنار فرزندتان بخوابد تا روند الگوی خواب تغییر کند و همچنین در طی روز از موزیک آرام استفاده کنید کودک را در تختش قرار هید سرش را نوازش کنیدو از روش قصه خوانی استفاده کنید . روند تغییر خواب کودکان زمانبر است؛ لطفا “صبور” باشید .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 17. باران گفت:

  سلام وقت بخیر من دوستام زیاد اهل بیرون رفتن نیست من تو خونه از صب تا شب نت یا کتاب.حوصله کلاس ندارم.چیکار کنم ؟؟؟؟

 18. علیزاده گفت:

  سلام.دختر من 5سال داره ولی موقع خواب باید کنارش بخوابم تا خواب برود ،بعد من بروم اتا ق خودمون.یک خواهر 14ساله هم داره ولی می خواهد من هم کنارش باشم.نمی دانم چکار کنم که موقع خواب کاری با من نداشته باشه.بارها زودتر رفتم اتاق خودمون که شاید با خواهرش بخوابم ولی گریه می کنه و باید دوباره بروم کنارش.لطفا من را راهنمایی کنید.ممنون

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز از روش هایی مثل قصه خوانی استفاده کنید و از خواهرش بخواهید شما را در این کار کمک کند ابتدا اجازه دهید کودک به خواب عمیق برود و بعد او را ترک کنید چون هر بار این روند را ادامه دهید و کودک نیمه بیدار باشد و شما نباشید دچار اضطراب میگردد . بنابراین در طی روند خواب از روش آرام بخشی استفاده کنید مثل ماساژ بدن کودک؛ تا رفته رفته خواب آرامی را تجربه کند .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 19. narges گفت:

  با سلام.
  پسر ۴ ساله ای دارم .مشکلش اینه که وقتی خودشو تو آینه می بینه عصبی میشه و داد میزنه انگار داره تو آینه کس دیگری می بینه و اونو دعوا میکنه مثلا میگه اِ نگام نکن و اینرو برمیگردونه به سمت دیوار که معلوم نشه .منو پدرش چند وقت یه با هم مشکل داریم و متاسفانه پیش بچه خیلی دعوا میکنیم البته جدیدا تصمیم گرفتم که دعواها رو کمتر کنم بخاطر پسرم .پسرم تقریبا از وقتی عقلش رسیده این کارو میکنه و کارش جدید نیست.ممنون از شما

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز پسر شما در مهم ترین سن رشدی خودش یعنی 4 سالگی است که ما در این سن بسیار تاکید داریم چون کودک در حال شناسایی اعضای بدن خودش و هیجاناتش مثا غم و شادی و ترس و خشم است؛ بسیار مهمه فضای منزل و رابطه کودک با والدینش “بخصوص پدر” به چه صورت است و اینکه خودتان در متن اشاره زدید،دعوا مشاجره جلوی کودک داشتید باعث شده کودک از یک روش مثل” جلب توجه منفی” استفاده کند؛ تو آیینه خودش رو ببینه و خودش رو دوست نداشته باشه و از طرفی کودک در آستانه سن “بازی های خیالی” و “دوست خیالی “است ؛ پس خیلی مهم که ما ارتباط صمیمی با او داشته باشیم و به او بفهمانیم که دوستش داریم. با او بازی کنید البته بازی های حرکتی مثل فوتبال و لطفا در نظر بگیرید اگر فضای منزل متشنج باشد ،کودکان براحتی دچار اضطراب میشوند و پروسه درمان طولانی تری را سپری میکنند .
   موفق باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 20. محبوبه گفت:

  سلام خسته نباشید ، پسر من 4 سال و 9 ماهشه و اضطراب جدایی از مادر رو داره هر کلاسی میبرمش گریه میکنه و میترسه از این که من رو نبینه و نباشم باید حتما پیشش بشینم از سه سالگی که کلاس نقاشی بردمش اینطوره پدر و مادر با هم زندگی میکنن و من ( مامانش) شاغل هستم.

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   همانطور که اشاره زدید فرزند شما اضطراب جدایی از مادر دارد و این مساله تا6 سالگی طول میکشد عموما مادران شاغل بیشتر فرزندانشان مستعد اضطراب هستند بازی های با قاعده کمک به کاهش اضطراب کودک میکند اما اینکه این مساله رفع شود متاسفانه با شرایط موجود به سختی امکان پذیراست .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 21. نرگس گفت:

  سلام من یہ دختر ۲سال و نیم دارم و یہ دختر ۱۴سالہ دختر کوچیکم بیش از حد ممکن من و خواهرشو عذاب میده وقتی کوچیک تر بود با پسر برادرم که اونم تغریبا الان ۴سال داره بازی میکرد اون بعضی وقتا حرفای بدی میزد که الان دختر منم یادگرفته با بچه های هم سن خودش بازی میکه اما اگر اونا کاری که این دوست نداره رو بکنن اونا رو میزنا یا به صورتشون چنگ میاره خودمم واقعا دیگه حوصلشو ندارم حتی بضی وقتا اونقد روی اعصابم راه میره که میزنمش حالا خیلی لج بازه منم واقعا نمیدونم چیکار کنم همیشه گریه میکنه و اینکارشم منو خیلی عصبی میکنه حالا اگه میشه بگید ایا راهی هست که بهت بشه؟اصلا باید چطور باهاش رفتار کنیم؟ممنون میشم.

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   دختر شما لجبازی را یاد گرفته است و اینکه کودکان دیگر را می زند چون پر از خشم است . اینکه اشاره می کنید شما و دختر بزرگترتان را اذیت می کند در نظر بگیرید او کوچک ترین فرد خانواده است و ما انتظار داریم بیشترین توجه را از خانواده و به خصوص شما داشته باشد . خواهرش با او بازی های حرکتی داشته باشد مثل انداختن توپ در سبد و یک بازی های نشانه گیری با توپ و با توجه به فصل تابستان آب بازی و درست کردن حباب کف برای او مناسب است . مامان عزیز خود شما کم طاقت هستید و این مساله بر روی عملکرد تربیتی فرزندتان تاثیرگذار است .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 22. ستاره اعظم گفت:

  سلام خسته نباشید من مطالب کانال تون رو همیشه دنبال میکنم. سوالم از شما اینه :
  من یه دختر یکسال و نیمه داره که خیلی موهای اطرافیان شو میکشه و البته فقط و فقط منو گاز میگیره و گاهی وقتا بادست میزنه توو صورت بچه های دیگه البته بیش‌ترین کاری که میکنه همون کشیدن موی بچه های دیگه و بزرگتراست نمی دونم باید چطور باهاش برخورد کنم که دیگه این کارونکنه از وقتی یکساله اش تموم شده این کارو خیلی زیاد انجام میده و هر بچه ای که میاد به سمتش بوسش کنه یا باهاش بازی کنه رو یا میزنه یا موهاشو میکشه
  شما راهنماییم کنین که راه درست تقابل با این رفتارش چیه ؟

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مو کشیدن کودک ناشی از عصبانیت او است هرگز برای اینکه کودک بفهمد مو کشیدن چقدر درد دارد موی او را نکشید سعی کنید اگر کودکی را زد و یا موهایش را کشید به سمت کودک روید او را آرام کنید دستهای کودک خودتان را بگیرید سر انگشتان او را ماساژ دهید و بگید بطور مثال علی دردش اومد و با دست کودک سر علی را نوازش کنید . با کودک برخورد نکنید سعی کنید با صورتک های لبخند و گریه با کاغذ درست کنید و به او نشان دهید که ناراحت می شوید وقتی این کار را می کند .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 23. سمیه گفت:

  سلام من یک پسر پنج ساله دارم و شوهرم هم یک پسر هفت ساله دارد که پسر ایشان یک هفته درمیان با ما زندگی می‌کند ، شوهر من همیشه وقتی پسرش میاد پسر منو رو همیشه مورد ملامت قرار میده چون پسر من وقتی در خانه تنهاست بازی نمیکند زیاد با اسباب بازی وقتی دو نفر میشون دوست دارن باهم بازی کنند بعد شوهرم چپ و راست گیر میده به پسرم که تو چرا اینطوری میگی جرا اینطوری بازی میکنی، مشکل پسرمت اینکه موقعه بازی زیاد حرف میزنه میگه این مال من این مال تو ، و میخنده بلند بلند.
  که شوهر بنده میره و به رفتار پسرم گیر میده بعد پسرها رو از هم جدا میکنه و هرکی تنها بازی کنه

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   الان مشکل شما با پسرتون هست ؟ یا پسر همسرتون؟ یا خود همسرتون؟ سوالتون رو دوباره بصورت کامل بپرسید

 24. ریژوان گفت:

  سلام پسر سه و نیم ساله ای دارم بدون دلین موی بچه ها را می گیره و چنگ می گیره بعد خودش می گه مو نکش چنگ نگیر روی بعضی بچه ها حساس تره بیرون خانه وقتی زنی رو می بینه روسریشو می کشه با مردها بهتر رفتار می کنه زیادم دوست داره با بازوی من و خواهرش بازی کنه با بازوی باباش بازی نمی کنه لطفا کمکم کنید به خاطر این رفتاراش زیاد تو جمع نمیرم

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام بر شما ،کودک در آستانه سن آموزش است ،عموما کودکان هیجان خشم و عصبانبت دارند ،که مو می کشند و یا چنگ می گیرند، کودک شما از دیگران ترس هم دارد، با توجه به اینکه پسر بهتر است زمان بازی با پدر با او بیشتر باشد توپ بازی بسیار مناسب است کودک شما در دوره نوزادی به اندازه کافی ماساژ نداشته و علت اینکه به شما و خواهرش چسبیده است ناشی از این مورد است، حتما کودک در زمان خواب نوازش ناحیه سر و پشت کمر داشته باشید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 25. Sama گفت:

  سلامً وقت بخير من يه دختر بيشت يك ماهه دارمً . از همون اول كه به دنيا امده بود كلا بچه ناز نازي و حساسي بود به كىچيكترين مسيله مثلا اگر دستمً به سرش ميخورد بي نهايت گريه ميكرد الان خيلي بهتر شده اما حرفشو با گريه ميزنه اگه چيزي بخواد دفعه اول منوجه نشم دفعه بعد با گريه ميگه كاملا الكي گريه ميكنه چكار بايذ بكنم

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   وقت شما هم بخیر باشد ؛ کودک شما بسیار دوست دارد مورد توجه باشد و فهمیده که با گریه به خواسته هایش می رسد. اینکه حساس و ناز نازی است به نحوی الگوی تربیتی شما بستگی دارد چون کودک طبق تربیت شما است که شکل می گیرد بنابراین گاهی باید برای اینکه این عادت از سرش بیفتد نسبت به گریه بی مورد کودک توجهی نشان ندهید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 26. مهرنوش گفت:

  سلام، من دو فرزند دارم، دخترم ٢٣ ماهه و پسرم ٣ ماهشونه، سن خودم ٣٢ و همسرم ٣٥ ساله، زندگي اروم و خوبي داريم، من و همسرم مشكل خاصي باهم نداريمو به طور كلي جو خانوادمون خدارو شكر نسبتا ارومه، اخيرا دخترم تو نمودار رشدش خيلي خوب نبوده يعني طي چند ماه اخير وزنش كاهش داشته، بر خلاف اينكه من و همسرم سعي ميكنيم بيشتر وقتمون رو براي دخترم بذاريم ولي بيشتر اوقات جيغ ميزنه و براي اينكه به خواستش برسه جيغ ميزنه و گريه ميكنه و اجسام رو پرتاب ميكنه، و هميشه مي خواد حرف حرف خودش باشه، خيلي كم به حرف ما گوش ميده حتي تو خوردن غذا، البته دخترم از اول هم بد قلق بود ، نسبت به نوزادهاي ديگه بد قلقلي هاش زياد بود، الان كه اقدام به گرفتن پمپرز كردم بيشتر جيغ ميزنه و اصلا تمركز نداره، توي دستشويي همه چي رو بهم ميريزه و دستشويي نمي كنه و به محض اينكه از دستشويي خارج ميشه كارش انجام ميده، هنوز نتونستم مفهوم جيش كردن رو بهش ياد بدم، چون اصلا تمركز نداره، مي خواستم راهنماييم كنين، واقعا نمي دونم رفتار درست با كودكم چيه، واقعا دلم نمي خواد به لحاظ روحي اسيب بخوره، از طرفي نگران پيش فعال بودنش هم هستم، چون خيلي شيطون و لجبازه، از طرفي خترم با هيچ كسي غير از خودم و گاها پدرش نمي مونه، حتي پدر بزرگ و مادر بزرگ ، به محض اينكه مي خوان كمكشكنن جيغ و داد ميزنه و مارو مي خواد، به مدت به كارهاي نادرستش بي تفاوت بوديم و توجه نميكرديم و به كار خودمون ادامه ميداديم هيچ فايده اي نداشت، يه مدت دعواش مي كردم وًحتي تهديد كه ما ناراحت ميشيم يا پارك نميريم، موقتا ساكت ميشه و چشم ميگه و دوباره كارش رو انجام ميده، ممنون ميشم اگه راهنماييم كنين

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام برشما، ممنون از توضیحات کاملی که داشتید. با توجه به اینکه فرزند دختر شما در آستانه سن آموزش است و تمام بدرفتاری هایی که از خودش نشان می دهد ناشی از عدم پذیرش فرزند دوم است ،شما و پدر حتما نیاز به جلسه مشاوره حضوری دارید . از روش هایی هم که به کار بردید چون الگوی زودگذر و نادرستی داشتید باعث شده بی نتیجه بمانید و اگر روندتان به همین ترتیب پیش برود فرزندی لجباز و بداخلاق خواهید داشت، که بسیار برای شما اذیت کننده خواهد بود چون فرزندان شما در حال بزرگ شدن هستند و نیاز بر این دیده می شود که یک جلسه آموزش خانواه و فرزند پروی داشته باشید تا بتوانم یاری رسانی بهتری برای شما داشته باشم با شماره 09123541829 درتلگرام جهت گرفتن نوبت ویزیت پیام دهید .
   موفق باشید
   خانم زهرا صادقیان ، درمانگر و مشاور خانواده

 27. حدیث گفت:

  سلام
  پسر هفت ساله دارم خیلی عصبی و بداخلاق هستش
  کلا تمام حرفها و خواسته هاش با دادزدن و گریه
  دائما درحال دادزدنه
  با هیچ بچه ای سازگاری نداره و از دادن اسباب بازیش به دیگران امتنا میکنه
  درعین حال دریک مکان عمومی به قدری مودب هست که همه فکر میکنن چقدر خوبه
  کلا بجه مضطربی هم هست

  لطفا شما بگید من باهاش چکار کنم

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   با توجه به اینکه در سن مدرسه است انتظار داریم بازی های گروهی بیشتری با گروه همسالان خودش داشته باشد اینکه سازگاری ندارد باعث طرد شدن و تنها ماندن او می شود اگر خودش حاضر به بازی بهتر است بر روی رابطه کودک با پدرش بیشتر کار شود و وقت بیشتری راباهم بگذرانند اگر روند ادامه دار شد در جلسه مشاوره حضوری نیاز به بررسی بالینی وضعیت کودک را دارم به شماره 09123541829 در تلگرام جهت گرفتن وقت پیام دهید.

   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 28. مامان حسام گفت:

  سلام
  پسر من ۱ سال و ۳ ماهشه. تا دو هفته پیش گاهی اوقات با عمه یا مامان بزرگش میرفت خونه هاشون یا پارک چون من دوباره باردارم میبردنش که من یه کم استراحت کنم و پسرمم مشکلی نداشت خیلی خوب می موند پیششون و اصلا گریه نمیکرد یا بهانه منو نمیگرفت. اما جدیدا رفتارش عوض شده پیش خانواده پدرش که هستیم منو یک لحظه هم ول نمیکنه درصورتی که قبلا اصلا اینجوری نبود و وقتی پیش خانواده من هستیم انقدر بهانه گیری میکنه و گریه میکنه برای هرچیزی که همه رو خسته میکنه چون بعضی خواسته هاش همیشه انجام شدنی نیست مثلا میخواد بره بیرون یا اب بازی کنه و… من نمیدونم باید چیکار کنم در برابر این رفتارهاش؟ باید باهاش راه بیام یا مقاومت کنم در برابرش؟ چون هنوز هم به حرف نیفتاده واقعا پی بردن به نیازهاش کار سختیه. لازمه حضوری پیش روانشناس برم؟ احساس میکنم لوس شده پسرم و نمیخوام این اتفاق بیفته

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام
   تاحدودی فرزند شما بهانه گیر شده است . لازم است در مدل بازی کودک تغییراتی ایجاد شود قبل از خواب برای او قصه بگویید و حتما کودک را نوازش کنید تا به خواب برود ، در طی روز بازی های حرکتی مثل بازی با توپ و ماشین بازی داشته باشد . دور کودک را زیاد شلوغ نکنید گاهی کودک باید تنها با خودش هم باشد، و بازی کند، گریه کودک در این سن طبیعی است چون تکلم درستی ندارد اگر بی دلیل است اجازه دهید کمی در حالی خودش باشد بعد یک لیوان آب به او بدهید او را نوازش کنید و نپرسید مامان چرا گریه میکنی بهتر است به ادامه کارهایتان بپردازید و کودک را سرگرم کنید، بهرحال در شرایط سختی به سرمی برید و باید صبوری به خرج دهید .
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 29. مهرنوش گفت:

  با سلام
  کودک چهارساله اي دارم که وقتي ميخواد با تبلت يا گوشي بازي کند و بلد نيست که بازي را به درستي انجام بده و هدايت کنه شروع ميکنه به داد و فرياد زدن که چرا بلد نيستم و به عبارتي وقتي کوشي يا تبلت دستش باشه فقط داد و بيداد مي کنه
  ايا اين نشانه پيش فعالي است؟؟؟

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   نوع بازی کودکان در روند تربیتی آنها تاثیر گذار است با این دو نشانه که اعلام کردید من نمی توانیم تشخیص بیش فعالی دهم ولی کودک شما بسیا عصبی و خشمگین است
   . بهتر است در طی روز فقط یک ساعت از این دو وسیله استفاده کند و بیشتر بازی های حرکتی و پر هیجان مثل فوتبال ، پرتاب کردن توپ در سبد ، ماشین بازی داشته باشد کودک را به کاردستی ساختن آشنا کنید اگر علاقه ای نشان نداد و یا یک ربع کمتر بازی را داشت نیاز به بررسی بالینی دیده می شود به شماره 09123541829 جهت گرفتن وقت مشاوره پیام دهید .
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 30. رائین توسلی گفت:

  پسری ۱ساله دارم که کاراش خیلی زودتر از انتظار پیش میره تو ۹ماهگی راه افتاد والان بجای راه رفتن میدود
  از درودیوار بالا میره اگه نزارم میزنه زیر گریه بحدی گریه میکنه تا کارش رو انجام بده یا بغلش کنم.نمیدونم چطور باهاش رفتار کنم.لطفا راهنمایی کنید؟؟

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   اینکه اشاره زدیم کودک جلوتر از سن تقویمی اش است ، آیا نمودار رشدی کودک هم به همین ترتیب است ، باتوجه به فعالیتی که کودک دارد خواب و غذا و وزن کودک و توجه و تمرکز کودک باید مورد بررسی قرار گیرد . کودک جنب و جوش دارد و شما مانع او میشوید طبیعتا کودک گریه میکند ، بهتر است فضای منزل را برای بازی کودک ایمن سازید تا کمتر دچار مشکل شوید .
   خانم زهرا صادقیان ، درمانگر و مشاور خانواده

 31. رایا گفت:

  با سلام من یه پسر سه سال و نه ماه دارم که حدود یه سال میشه با‌ادرارش اصلا مشکل ندارم ولی پی پی ش رو حتما تو پوشک انجام میده همه راه ها رو امتحان کردم‌ حتی شده سه روز پی پی داشته و گفته که براش پوشک ببندم ولی امتناع کردم و اونم در مقابل انجام نداده و حتی جدیدا آب انجیر و …بهش دادم که خودش رو کنترل نکنه ولی باز عمل دفع رو انجام نمیده چی کار کنم؟؟؟؟

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   باتوجه به موضوعی که مطرح کردید ، از غذاهای مانند سوپ استفاده کنید ، انجیر هم بسیار مناسب بود ، بهتر است از یک نمایش عروسکی برای کودک استفاده کنید و خیلی خلاقانه بکمک بابا این نمایش را داشته باشید ، نگران نباشید این مساله رفع میگردد ،
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

 32. Mehran گفت:

  سلام فرزند ۱۰ روزه در هر نوبت شیر دهی با وزن ۲ کیلو ششصد گرم چند سیسی شیر باید مصرف کنه؟
  سپاس

 33. فهیمه گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. من و همسرم یه دختر 13 ماهه داریم. تقریبا 10 روزه که دخترم وقتی اعصابش خورد میشه دو دستی به سر و صورتش میزنه. شروع این قضیه به چند ماه پیش بر می گرده که پسر خواهرم تو مهد یاد گرفته بود که بکوبه به سرش. دخترم هم ازش یاد گرفت ولی من و پدرش سعی می کردیم با بی تفاوتی به این رفتار باعث بشیم دخترم این رفتار رو فراموش کنه که این اتفاق افتاد. من و همسرم با هم زندگی می کنیم. محیط خونه کاملا آروم و شاده. ما طبقه بالای خونه ویلایی پدر و مادرم مستقر شدیم تا بتونیم از کمک هاشون بیشتر استفاده کنیم. در 4 ماه اول تولد دخترم من سرکار نمیرفتم به تدریج کارمو از 2 ساعت شروع کردم. در سه ماه پایانی سال 96 معمولا 3 ساعت و نیم می رفتم سر کار. از زمانی که دخترم به دنیا اومد خواهرم پسر سه سالشو میذاشت مهد کودک، تا اینکه من تصمیم گرفتم تا دو سالگی پیش دخترم بمونم. تو سن 9 ماهگی دخترم کارم رو ول کردم. خواهرم بعد از این پسرشو مهد نفرستاد و هر روز خواهرزادم از صبح تا شب خونه مادرم میمونه. پدر و مادرش به شدت گرفتار کار و دانشگاه هستن و پسر خواهرم رفتار های عصبی زیادی از خودش نشون میده و همه رو به نوعی کلافه کرده. یک برادر زاده هم دارم که 8 سالشه و به شدت جیغ میکشه خیلی دخترمو دوست داره و از چند ماه پیش جیغ زدن رو بهش یاد داد! الان دخترم جیغ می کشه و وقتی که عصبانی میشه به سر و صورتش می زنه. احساس خوبی ندارم با توجه به وقت زیادی که براش میذارم، براش قصه می گم با هم پارک میریم می رقصیم و بازی می کنیم، دیدن این رفتارها باعث شده فکر کنم در تربیتش نتونستم موفق باشم. با توجه به تاثیر پذیری بالایی که از خواهرزاده و برادرزادم داره چه کاری میتونیم بکنیم. ممنون

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   وقت‌ شما هم بخیر؛ ممنون از توضیحات که داشتید فرض را بر این بگیرید خواهر زاده و برادرزاده شما دو فرزند دیگر شما هستند و الان شما با سه فرزند در رده های سنی مختلف رو به رو هستید قطعا الگوی تربیتی هر کدام متفاوت است اگر شما فردی هستید که بیشترین زمان را در منزل دارید سعی کنید با بچه‌ها دوست شوید و با بازی و نمایش عروسکی درطی روز رفتار های درستی که مورد نظرتان است را به کودکان آموزش دهید تا آرامش نسبی بر قرار شود.
   موفق باشید
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 34. Niloufar گفت:

  سلام ، من و شوهرم در شهرى كه زندگى ميكنيم تقريبا هيچ آشنايى نداريم و به همين دليل نوزاد ٥ ماهه من به من خيلى شديد وابسته است .
  چند شبى است كه تقريبا هر يك ساعت با گريه از خواب بيدار ميشود، حس ميكنم ممكن است از ترس تنها ماندن باشد با اينكه هيچوقت تنها نمانده.
  لطفا من رو راهنمايى كنيد .

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز شما می‌توانید در ساعات عصر به همراه فرزندتان به فضای سبز و یا پارک نزدیک محل زندگیتان بروید تا کودک با صداهای پیرامونی اطرافش آشنا شود، حرکت وسایل و ماشین و صداهای بلند و پایین را شناسایی کند، کودک شما در آستانه اضطراب جدایی است بهتر است به همراه پدر در فضای خارج از منزل هم برای کودک وقت بگذارید.
   موفق باشید
   خانم زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاورخانواده

 35. سپیده گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه پسره شش ماهه دارم که الان حدود ۱ ماهه که صبح ها از ساعت چهار بیدار میشه و گریه میکنه
  معمولا از ۸،۵ شب میخوابه تا ۵ صبح اما قبلا اصلا گریه نمیکرد بلکه تا بیدار میشد با اسباب بازی هاش بازی میکرد
  باید بگم که متاسفانه عادت کرده رو پا بخوابه و این یه مشکل خیلی یزرگیه برای ما چون تو شش ماهگی ۱۲ کیلو هم هست. من کلا محکم برخورد میکنم و گریه هاشو تحمل میکنم تا یاد بگیره خودش بخوابه اما پدرش تحمل نداره و بغلش میکنه یا رو پا میذاره.
  واقعا نمیدونم چیکار کنم چون صبح ها عملا از ۴ بیداریم و واقعا در طول روز هم خیلی خسته میشیم
  کلا پسر بچه ی شیطونیه و همش دلش بازی میخواد. من تایی که بشه براش کتاب میخونم و بازی میکنم اما دوست دارم گاهی وقتی بیداره خودشم برای خودش بازی کنه اما معمولا بعد ۵ دقیقه گریه میکنه که منو بلند کن. ممنون میشم راهنماییم کنین.
  سپاس

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز اینکه اشاره زدید در الگوی تربیتی فرزندتان محکم هستید خیلی خوب است اما اینکه بابا با شما هماهنگ نیست جای بحث دارد. یک الگوی مشخص داشته باشید. درضمن اینکه برای کودک کتاب می خوانید بسیار مناسب است اما اینکه به دنبال خود مختاری کودک هستید از لحاظ رشدی دیدگاه شما صحیح نیست کودک شما فقط شش ماه دارد و هنوز خیلی کوچک است. برای خواب کودک سعی کنید کودک را در ساعت 9 شب تا 9.5 شب بخوابانید تا صبح دیرتر بیدارشود
   موفق باشید
   خانم زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاورخانواده

 36. زهرا گفت:

  نوزاد من ۱۵ روزشه. با شوهرم با هم زندگی میکنیم و زندگی ارومی راریم.بچم وقتی خوابه دو ساعت دو ساعت شیر میخوره.اما وقتی بیداره همش شیر میخواد به ده دقیقه نمیکشه.میترسم مشکلی باشه؟

 37. علیپور گفت:

  سلام من یه دختر دارم که دو سال و چهارماهش خیلی جیغ میکشه خیلی لجباز خیلی پرخاشگرباهمه بچه ها دعوا میکنه جدیدا مارو میزنه من خودم که اصلا عصبی نبودم عصبی شدم نمیدونم چیکار کنم دیگه جوری شده که من حال و حوصلشم ندارم همه کارارو امتحان کردم باهاش قهر کردم دعواش کردم ترسوندمش اما جواب نداده شما بگین چیکار کنم

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز اشاره زدید همه روش ها را امتحان کردید!! قهر کردید، دعواش کردید ترسوندید، اما جواب نداده! من بارها اعلام کردم و در مورد دعوا و یا تنبیه باید به شکل رفتاری و متناسب با سن کودک باشد. این را در نظر بگیرید کودکی که می‌زند؛ جیغ میکشد؛ حرف زشت می‌زند؛ از محیط و اطرافیان خود یاد گرفته است. کاملا احساس می شود که شما کلافه و خسته شده اید، ولی باید بگویم راه طولانی در جهت تربیت فرزندتان دارید لطفا کمی حوصله بخرج دهید و برای آموزش فرزندپروری از جلسه مشاوره حضوری بهره مند شوید به شماره 09123541829 پیام دهید تا وقت ویزیت مشاوره برای شما در نظر گرفته شود.
   خانم زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاورخانواده

 38. راضيه گفت:

  سلام پسرم١٠ماهشه و ترم پنج دانشگاهم به دنيا اومده تا وقتي دانشگاه ميرفتم مشكلي نبود ولي با شروع تابستون خيلي بهم وابسته شده به حدي كه ٥دقيقه ام تنها نميمونه و شروع به گريه ميكنه بلافاصله پست سر من.نگرانم كه وابستگي تو شخصيتش موندگار بشه در آينده.يا با تموم شدن تابستون ضربه بخوره.چطور وابستگيشو كم كنم؟

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام‌؛ شما باید با فرزندتان بازی کنید یکی از بهترین بازی ها بازی دالی موشه است در طی روز این بازی را داشته باشید از اسباب بازی های سر گرم کننده و ساختنی و چیدنی استفاده کنید تا کودک مستقلا نه درگیر بازی شود، کودک را در اتاق تنها بگذارید و از فضای آشپزخانه با او صحبت کنید، برایش شعر بخوانید. حتما خلاقیت به خرج دهید تا کودک احساس امنیت بیشتری داشته باشد.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 39. مهرسام کریمی گفت:

  سلام خسته نباشید.من یه پسر 1سال و4ماه دارم ،تقریبا یک ماه میشه خیلی بداخلاقی میکنه همش دنبال بهانه هست و اصلا از بچه ها خوشش نمیاد تا میان پیشش جیغ میزنه و اونارو میزنه،وقتی باباش خونه هست همش میگه بغلم کن و راه برو،هم خودش خیلی اذیت میشه هم باباش.از بداخلاقی های زیادش لاغر شده.ممنون میشم از راهنمایی تون ?

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   توضیحاتی که داشتید ناشی از ضعف در رشد اجتماعی کودک است. از بداخلاقی لاغر شده ،کودک دچار کم خوری عصبی است، نمودار رشدی کودک را با پزشک بررسی کنید، روزانه کودک را به فضای سبز ببرید تا محیط پیرامونی اش را ببیند و شناسایی کند. از وسایل حرکتی و هل دادنی برای کودک استفاده کنید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 40. منیره گفت:

  سلام من یه دختر یک سال و دوماه دارم از وقتی به دنیا اومده رو پا خوابوندمش حالا شدیدا عادت کرده و تانزارمش رو پام نمیخوابه اینقدر گریه میکنه که دیکه بی حال میشه نمیدونم چیکارش کنم لطفا یه راه کار بهم بگین خستم کرده دیگه ممنون

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   کودک شما به این مدل خواب شرطی شده است و عادت کرده برای تغییر در روش خواباندن کودک صبوری کنید قطعا سخت است. یک روز در میان کودک را به روش شرطی شده و روز دیگر به روش جایگزین بخوابانید ممکن است بسیار نا آرامی کند، اما رفته رفته یاد میگیرد. روش دوم برای خواباندن کودک می توانید کنارش بخوابید ناحیه سر و پشت و کمر کودک را ماساژ دهید، نور اتاق کم باشد و تمام شرایط خواب رعایت شود
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

 41. نیلوفر گفت:

  سلام خسته نباشید
  دخترم دوسالشه خوب صحبت نمیکنه حتی کلمات رو کامل نمیگه خیلی گوشه گیر وترسو خیلی کم با اطرافیان ارتباط برقرار میکنه خدا رو شکر مشکل خاصی تو زندگی با همسرم ندارم ولی نگرانم فکر میکنم سالهای آینده تو اجتماع دچار مشکل بشه میشه راهنمایی کنید ممنونم

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   حروف الفبا را با ابزار و وسایل به کودک یاد دهید.
   به طور مثال برای حرف “ف” از شمع روشنی استفاده کنید و شمع را روی میز قرار داده و محکم بگویید فوت به نحوی که شمع خاموش شود، چندین بار این کار را انجام دهید تا کودک مشاهده کند یاد بگیرد و بعد از او بخواهید تا مثل شما تکرار کند برای یادگیری و تکلم کودک باید بسیار خلاق باشید و صبور و حوصله به خرج دهید و به طور روزانه با کودک تمرین داشته باشید.
   موفق باشید.

   خانم زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاور خانواده

 42. Zakia samim گفت:

  سلام!مشاور محترم پسرم دو سال و دو ماهه شده ،من تصمیم گرفتم او را پیش مادرم بمانم و خودم به ماستری بروم نظر تان به این قسمت چیست آیا با مادرم عادت خواهد کرد؟
  و دگه ایکه گپ هم نمیزنه تمام خواستش را به اشاره بیان میکند چون من یک سال را با او به هند بودم به نظرم که دو لسانه شد و میخواهم یکسال دگه را بدون او به سر ببرم.و لطفا به من توصیه کنید که چطور اوره به حرف زدن عادت بدهم.

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   کودک شما ثبات محیطی ندارد جابجایی و مهاجرت و عادت کردن به شرایط بسیار برای کودک سخت است. اینکه تصمیم دارید او را کنار مادرتان بگذارید، در هر صورت کودک در فضا در محیط یا پیش هر کسی باشد، نیاز به مهارت آموزی دارد کودک نیاز دارد با او بازی بسیار شود و با او حرف زده شود ،حروف آموزش داده شود ،برای آموزش به فردی صبور و باحوصله نیاز داریم ،تاکید می کنم برای یادگیری کودک باید وقت بگذارید.
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 43. میلاد گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و همکارانتان که وقتتونو در اختیار میگذارید.
  بنده یه پسر ۲ ساله دارم ومشکلی که هست اینه که از مادرش جدا شدم و فرزندم بامن زندگی میکنه و رابطم با فرزندم خوبه ولی باز نمیشه پرکرد جاشو و در نبود مادر خیلی بهم وابستس و باید کنارش باشم همیشه میخواستم ببینم میشه چطور کنترول کنم این رفتارو که یه کارمم برسمو بهش لطمه ای نخوره و اینکه خیلی باهوشو تغریبا اکثر نیازاشو بهم میفهمونو ولی بحرف نیومده هنوز نگرانی بابت حرف نزدنش باید باشه یا هنوز جا داره واسه حرف زدن

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   اینکه کودک به شما وابسته است با توجه به شرایطی که اشاره زدید کاملا طبیعی است و این که رابطه خوبی با او دارید خیلی خوب است، اما برای تکلم کودک قطعاً ابتدا کودکان با اشاره درخواست خودشان را به ما می فهمانند، ولی رفته رفته انتظار داریم با تلفظ حروف و به همراه تمرین و اشاره کودک بتواند نیازهایش را بگوید ، از الان به بعد برای آموزش کودک وقت بگذارید و روزانه فقط با یک حرف و یک مثال تصویری و عکس آن را به کودک آموزش دهید به طور مثال : حرف “ش” صداش را تلفظ می کنید بعد عکس یک لیوان شیر را به او نشان دهید شیر را در لیوان ریخته و به او بدهید ، تمام مراحل آموزش شاد و به همراه موزیک های شاد کودکانه باشد تا فرزندتان میل و اشتیاق برای یادگیری داشته باشد و این روش برای کودک سرگرم کننده و مانند بازی کردن با او باشد.
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

 44. فاطمه گفت:

  سلام دخترم یک سالشه و وقتی گیخواد که بخوابه همس خودش میندازه رو بالست و خودشو میماله به بالشت اگه خیلی خوابش بیاد و از بالشت جداش کنیم گریه میکنه و دوباره کار خودشو ادامه میده.گاهی اینقدر این کارو میکنه که میبینیم خوابش برده.
  چیکار کنم که این رفتار زشت رو ترک کنه و آیا مسکلی وجود داره؟؟؟
  مشکل خواصی در زندگی زناشوییمون وجود نداره.

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   کودک شما به این روش را برای بخواب رفتن عادت کرده است ،برای اینکه این عادت را کودک ترک کند ، ابتدا صبور باشید و حوصله به خرج دهید، در این حال روش جایگزین باید روشی باشد که کودک دوست داشته باشد و احساس آرامش کند با توجه به سن کودک انتظار داریم شما شرایط خواب را برای کودک مهیا سازید یعنی فضای کم نور و ساکت. در کنار کودک بخوابید او را نوازش کنید ناحیه سر کودک و پشت کمر کودک تا به خواب برود ، اگر شیر میخورد با شیشه از قبل از خواب آن را برای کودک آماده کنید و سعی کنید تمام رابطه شما با او در آرامش باشد، در حال حاضر خود شما کمی استرس دارید و این بر روی رابطه شما و فرزندتان تاثیر گذار است تا رفته رفته روند خواب کودک بهبود یابد.
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاور خانواده

 45. بهارک گفت:

  با سلام، من بک پسر ۹ ماهه دارم شب ساعت ۹ میذارم تو تختش میخوابه ، اما نصفه شب بعضی شبها دو تا یه بار بیدار میشه ، لزوما شیر نمیخواد، چون نیازی نداره تو این سن، اما‌ فقط با اینکه زیر سینه من قرار بگیره اروم‌میشه ‌دوباره میخوابه‌!! سوالم اینه که آیا با صدای گریه اش و بیدار شدن نیمه شب به سراغش برم یا اینکه ولش کنم تا دوباره خوابش ببره( گاهی اوقات با گریه زیاد) در ضمن اجازه به همسرم نمیده که بخوابونتش میگه فقط تو بیا ( یعنی من) با گریه زاری الکی هم هست با صدای بلند.. در ضمن میدونم که دندان‌های عقبش هم داره در میاد ولی نمیدونم تا کی این مشکلات رو به دندانش ربط بدم.. اصلا غذا هم نمیخوره یعنی خوردن غذا به اصرار و زور شاید یکی دو قاشق، با اینکه احساس میکنم غذای نرم دوست داره‌و براش میگویم و نرم میکنم غذا رو ولی از خوردن امتناع میکنه.. لطفا راهنمایی کنین.

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز اینکه کودک یک یا دو بار در طی خواب شبانه بیدار میشود، طبیعی است . اما اینکه می‌خواهد شما هم کنارش باشید تا به خواب برود هم طبیعی است ،مورد خاصی دیده نمی شود . در مورد اینکه بد غذایی دارد و اینکه از خوردن غذا امتناع دارد با توجه به شرایط دردناک لثه برای دراوردن دندان طبیعی است و در بعضی کودکان زمانبرتر ، هم هست . در این خصوص با پزشک اطفال مشورت کنید.
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 46. سالي گفت:

  سلام دخترم ٢/٥سالش هست،تك فرزند و خانواده ارومي داريم،حدود ٢ماه هست شروع كرده به شكوندن و كندن ناخن هاي دست و پاش جوري كه انقدر به ناخونهاش ور ميره تا بالاخره يه گوشش بلند بشه و ميكندتشون،دردش مياد اما اهميت نميده از وقتي بيدار ميشه اينكار رو ميكنه،مهد گذاشتم ،انواع اسباب بازيهايي كه دست درگير ميشه خريدم ،دعوا كردم،تشويق كردم و جايزه دادم اما اثر نداشتن ،دختر اجتماعي و خوبيه فقط همين مشكل رو داره، در ضمن مادر بزرگش وسواس داره و چون به مادر بزرگش علاقه داره خودم حدس ميزنم تاكيد ايشون بر تمييزي و كثيفي در دختر من به اين شكل نمود پيدا كرده

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مامان عزیز ممنون ازتوضیحات مفید و کاملی که داشتید . یکی از علت‌های ریشه ای ناخن جویدن و یا کندن ناخن اضطراب است، برای من بسیار مهم است بدانم خود شما در چه شرایط سلامت بالینی هستید ؟! تا بتوانم یاری رسانی بهتری داشته باشم البته رفتار مادربزرگم متاسفانه تاثیرگذار بوده، هر چه سریعتر باید به وضعیت بالینی کودک رسیدگی شود. جهت گرفتن وقت ویزیت مشاوره به شماره 09123541829 پیام دهید تا هماهنگی لازم برای شما صورت گیرد.

   خانم زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاورخانواده

 47. ملیحه گفت:

  دخترم سه سال ونیمه است وخیلی لجبازه نمیدونم وقتی کار بدی میکنه یا غذا نمیخوره چطوری رفتار کنم عمدتا کتک میزنم

 48. مرجان احمدی گفت:

  سلام پسر پنج ساله ای دارم که به خونه نمیاد و خونه مادر بزرگش میمونه هرجوریم صحبت کردیم باخرید وسایل یا تشویق ولی بازم خونه نمیاد اگه امکان داره راهنماییم کنید باتشکر

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   موضوعی که مطرح کردید بسیار جای بحث دارد. به صورت طبیعی خانواده شامل پدر مادر و فرزندان میشود مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها هیچگاه نمی‌تواند جایگزین والدین شوند، سن آموزش نظم و قوانین از سه سالگی در کودکان آغاز می‌شود ، با توجه به سن کودک ما انتظار داریم شما اصول فرزند پروری را بدانید، تا بتوانید رابطه مناسبی با فرزندتان برقرار سازید. در شرایط فعلی ابتدا خود شما به عنوان والدین نیاز به آموزش دارید و اینکه فضای منزل باید به نحوی باشد که کودک پذیرایی محیط زندگی اش باشد و در عین حال نقش مادربزرگ در کنار شما و کمک کردن به شما برای بهبود وضعیت بسیار مهم است حضور شما در جلسه مشاوره نیاز است به شماره 09123541829 پیام دهید تا وقت ویزیت مشاوره برای شما هماهنگ شود.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاورخانواده

 49. بهار گفت:

  ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت مشاوره عزیز وگرامی.منو32سال وشو32م 33ساله ودخترم تازه وارد سن 7 سالگی شده است و دخترم خیلی به نقطه های خصوصی خودش ودیگران دقت می کند و خانواده شوهرم خیلی بی ملاحظه هستند و فحش وحرفهای ناجور می زنند ودخترم همیشه می گه مامان چرا عمه یا مامان جون یا بابا جور اسم نقطه های خصوصی همو می گن و من براش جوابی ندارم وحتی اونا شکل نقطه خصوصی پلاستیکی رو به وضوح بهش نشون دادن . ترو خدا کمکم کنید ودخترم چیزایی که دیده وشنیده رو واسه بقیه تعریف می کنه ومی گه تو گوشی مامانم دیدم در صورتی که من اصلا این چیزارو ندارم ممنون می شم راهنماییم کنید

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام بر شما وسپاسگزارم.
   مامان عزیز سن دختر شما سن ورود به مدرسه است این مسئله که مطرح کردید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مواردی که اشاره زدید از بی ملاحظه گی اطرافیان ،متاسفانه تاثیرگذار بر روی روند تربیتی فرزندتان بوده است. لذا با پدر کودک صحبت کنید و تا جایی که امکان دارد کودک را از قرار گرفتن در این فضا و جو خانوادگی دوری دهید.
   ورزش و کلاس های مهارتی مثل موسیقی برای پرورش خلاقیت کودک و فاصله انداختن از این فضای فکری برای او مناسب است. با خانواده همسرتان مسئله را مطرح کنید که اگر این شرایط را ندارید همین که همسرتان بداند چرا از خانواده اش دوری دارید کافی است. تا کودک روند تربیتی درستی را آموزش ببیند. از کودک خود غافل نشوید سعی کنید با او دوست باشید و بازی کنید و فضای شاد کودکانه و بازی کردن با گروه همسالان خودش را در نظر بگیرید.

   خانم زهرا صادقیان؛ درمانگر و مشاور خانواده

 50. سپيده گفت:

  يا سلام و خسته نباشيد من يك پسر يكساله دارم پدرم به شدت بچه دوسته و به همهي خواسته هاي بچه ها تن مي ده همين موضوع باعث شده پسرم خيلي بهش علاقه نشون بده و همش دلش بخواد زمانيكه پدرم حضور داره بغل اون بمونه و همسرم به شدت ناراحت ميشه طوري كه حسادت ميكنه و خيلي عصبي ميشه و واكنش نشون ميده و به من ميگه كه اصلا نمي تونه تحمل كنه كه بچه اش شخص ديگه اي رو به اون ترجيح بده من يكبار به طور خلاصه با پدرم صحبت كردم ولي تغييري ايجاد نشده و همسرم فكر مي كنه پدرم از روي نيت خاصي مي خواهد اورا اذيت كند و بچه اش را به سمت خودش بكشد من خيلي اين وسط گرفتار شدم پسرمم كه خيلي كوچيكه كه بخواد تشخيص بده لطفا راهنمايي ام كنيد ممنونم

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سپاسگزارم؛ با توجه به مسئله مطرح کردید در این که به پدر شما نیت خیر دارد و اینکه برای او عزیز و دوست داشتنی است، شکی نیست. اما اینکه همسر شما حساسیت هیجانی دارد واز این مسئله سو برداشت دارد، جای بحث دارد . در این رده سنی تمام کودکان جذب افرادی می‌شوند که بیشتر با اون وقت می‌گذارند، بازی می‌کنند، چون کودک در سن دیداری و بازی است این که در طول هفته زمانی که شما به منزل پدر سر میزنید و او با پدربزرگ سرگرم می شود نگران کننده نیست، در غیر این صورت اگر در طول هفته چندین بار رفت و آمد دارید با توجه به اینکه اشاره زدید مسئله را با پدرتان هم مطرح کردید سعی کنید آخر هفته و یا هفته ای یکبار آن هم زمان طولانی نه در حد اعتدال در منزل پدرتان رفت و آمد کنید، همسر شما اگر واکنش ناراحتی دارد بهتر است زمانه بازی فرزندش را افزایش دهد و در عین حال به او یادآور شوید که قرار نیست پدربزرگ جایگزین او شود فقط کودک به دنبال ارضای نیازهایش است که یکی از این نیازها بازی کردن و وقت گذراندن با اوست. اگر در روند پیش رو دچار مشکل شوید در جلسه مشاوره حضوری بررسی کامل تری خواهیم داشت و جهت هماهنگی میتوانید به شماره 09123541829 پیام دهید تا وقت مشاوره برای شما در نظر گرفته شود.
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

 51. باران گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من دختر ۱۳ ماهه ای دارم که از شش ماهگی دیگه سینه نگرفت و فقط تو خواب شیر میخورد ولی از ده ماهگی تو خواب هم متوجه میشد و شیر نمیخورد و خیلی هم لاغره. دخترم خیلی بهانه گیره و زیاد گریه میکنه و خیلی هم بغلیه و فقط بغل خودم آروم میگیره و پیش کس دیگه نمیره ، وقتی بیداره همش به من چسبیده و من نمیتونم کار دیگه ای انجام بدم حتی مهمونی هم نمیتونم برم چون که تو مهمونی مدام گریه میکنه و بغله و من حتی پنج دقیقه هم نمیتونم بشینم، وقتی چیزی میخواد انقدر گریه میکنه تا به هدفش برسه و کوتاه نمیاد و کم پیش میاد که بتونم حواسشو با چیز دیگه پرت کنم خیلی خسته شدم کمر درد و پادردم و زمانی که گریه هاش طولانی میشه سردرد هم اضافه میشه. من همین یک فرزندرو دارم و تا حدودی هم زندگی ارومی دارم .سپاس

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   در رابطه با نمودار رشدی کودک کم وزنی و لاغری که اشاره جدید با پزشک اطفال مشورت کنید، تا از جهت تغذیه کودک شما را راهنمایی کنند. در مورد اینکه اشاره زدید کودک چسبنده است و ناآرام باید دید حوزه علاقه مندی کودک چیست چقدر با او بازی های حرکتی دارید، در طی هفته از کلاسهای مادر کودک که در مهد کودک ها و یا خانه سلامت و سرای محله برگزار می‌شود استفاده کنید، کودک باید در فضای بیرون از منزل هم از لحاظ اجتماعی احساس امنیت کند، گاهی بدخلقی های کودک ناشی از این است که تنها است و به اندازه کافی سرگرم و بازی‌های مورد نظر در رده سنی ها صورت نمی گیرد.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاوره

 52. مامان زینب گفت:

  سلام خسته نباشید.من دختر 5 ساله دارم که در گفتار مشکل دارد به اینصورت که اکثرا اطرافیان متوجه جملات زینب نمی شوند.ولی من وپدرش بندرت متوجه حرفاش نمی شیم.اما در بین هم سن وسالهایش کاملا واضحه که زینب واضح وکامل نمی تونه حرف بزنه.واین باعث شده در دوست پیدا کردن وارتباط برقرار کردن دچار مشکل بشه.میشه راهنماییم کنید.ممنون

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   سپاسگزارم. اینکه اشاره زدید کودک در گفتار مشکل دارد، آیا کودک شما لکنت زبان دارد یا این که در هجا و آوای کلمات مشکل دارد ؟! پیشنهاد می کنم تا قبل از ورود به مدرسه از یک گفتار درمانگر کمک بگیرید تا با تمرین و تکرار این مسئله رفع شود.
   موفق باشید.
   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

 53. مامانی گفت:

  سلام دختر۴ساله ای دارم که ازکودکی کم خواب پ بدقلق بود.فاصله سنی با برادرکوچکترش دوسال ونیم هست.برای کوچکترین مسله بهم میریزه و عصابی میشه و گریه میکنه همیشه اخم میکنه اطرافیان میگن چه دختراخمو و بداخلاقی.کلاس هایی که ثبتنامش میکنم نمیره گریه میکنه که منم باید باشم.توخونه خودمون هم دنبالم میگرده میگه تواتاقی که من هستم کارتو انجام بده.مهدثبت نامش کردم ازهمین حالا میگه دوست ندارم برم من خودم همه چیز روبلدم,موندم چکار کنم با فرستادنش به مهد بهتر میشه یا دست نگه دارم.

  • مشاور کودک و خانواده مشاور کودک و خانواده گفت:

   مسائلی که اشاره زدید برمی‌گردد به عدم پذیرش فرزند دوم، دختر شما به برادرش حسادت دارد و آن را به صورت رفتارهایی مانند بد اخلاقی ، لجبازی و گریه نشان می‌دهد. اگر به مهد نمیرود و یا در کلاس های ثبت نامی علاقه نشان نمی دهد و اصرار دارد شما باشید رگه‌های اضطراب در او دیده می‌شود و همچنین ترس دارد . برای مواردی که اشاره زدید و در اینجا من پاسخ دادم نیاز به جلسه مشاوره دیده می شود . چون کودک در آستانه بزرگ شده است و در این شرایط ثبت نام مهد و اصرار به رفتن برای او مناسب نمی باشد به شماره 09123541829 پیام دهید تا وقت مشاوره برای شما هماهنگ شود.

   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

نظر شما چیه؟

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید