روز جهانی “سرطان کودکان” – 15 فوریه، 26 بهمن

کودکان مبتلا به سرطان

روز 4 فوریه روز جهانی همه سرطانها است. اما روز 15 فوریه بعنوان روز سرطان کودکان نامگذاری شده است تا در این روز، رسانه ها بیشتر به موضوع انواع سرطان در کودکان بپردازند . وقتی میگوییم کودکان، منظورمان بچه های کوچکتر از 14 سال هستند. در آمریک سرطان دومین دلیل شایع مرگ و میر کودکان است. از هر 100,000 کودک در آمریکا، 16 کودک به سرطان دچار شده اند که از این میان، 3 تای آنها ، جان خود را از دست می دهند. فقط در سال 2012 حدود 1300 کودک جان خود را به دلیل سرطان از دست دادند.

در کشورهای توسطعه یافته حدود 20% از انواع سرطان در کودکان، منجر به مرگ میشود. این آمار در کشورهای فقیر تا 80% است و این یک فاجعه است. افزایش سرطان در 30 سال گذشته، حدود نیم درصد در آمریکا و حدود 1 درصد در اروپا رشد داشته است.

معمول ترین نوع های سرطان در کودکان :

 • سرطان خون 34%
 • تومور مغزی 23%  (شامل آستروسیتوما، تشنج مغزی یا نخاعی، کرانیوفارنژیوما، گانگلیوگلایُما، اپندیموما، گلیوما، مدولوبلاستوما، و (AT/RT)
 • ليمفوما 12%
 • نوروبلاستوما 7%
 • نفروبلاستوما 5%
 • ليمفوما نان-هاجکین 4%
 • رابدومیوسارکوم 3%
 • تومور_شبکیه 3%
 • استئوسارکوم 3%
 • سارکوم یوئینگ 1%

سازمان های تحقیقاتی و حامی : 

هم اکنون سازمان های زیادی در دنیا منحصرا روی سرطان های کودکان کار می کنند از جمله :

مشکلات یادگیری :  یکی از مشکلاتی که کودکان سرطانی با آن دست به گریبان هستند، مشکل یادگیری آنهاست. آنها نمی توانند همانند سایر کودکان مطالب را بیاموزند یا بخاطر بسپارند و دلیل آن می تواند صدماتی باشد که در طول دوران سرطان به مغز وارد میشود.همچنین این مشکلات ممکن است به دلیل شیمی درمانی یا پرتودرمانی پیش بیاید.

بعد روانی سرطان کودک : کودکان به دلیل سن کمی که دارند ، نیازهای عاطفی متفاوتی دارند که در روند رشد و سلامتی آنها بسیار تاثیرگذار است. در درمان کودکان سرطانی نباید فقط به بعد جسمانی درمان توجه شود بلکه ابعاد روانی، در این گروه سنی بسیار اهمیت دارد. الهام طلاچیان، رئیس بیمارستان فوق تخصصی علی اصغر درباره این موضوع گفت :  به موازات دارو درمانی، هدف این است که با کمک گرفتن از اساتید روانپزشکی کودکان در این بیمارستان، از ابتدای تشخیص تا پایان درمان، به نیازهای عاطفی کودکان و خانواده‌ها نیز توجه شود. حتی گاهی از بچه های درمان شده دعوت می کنیم تا در اینجا حضور یابند تا بچه‌ها، نمونه‌های موفق درمان را نیز مشاهده کنند و فکر نکنند که در آخر، در اثر سرطان از دنیا می‌روند. همچنین جشن هایی در این بیمارستان گرفته میشود تا روحیه کودکان شاد باقی بماند و آرامش یابند. امیدواریم که در روند بهبودی بیماران نیز تاثیر گذار باشد.

موسسه خیریه کودکان مبتلا به سرطان

آیا کودک شما سلامت است؟ 

اگر کودک شما هم اکنون سالم است، به شکرانه این نعمت، همین امروز کمکی کنید به موسسات و بیمارستان هایی که در حال حاضر به کودکان سرطانی کمک میکنند . سرطان بجز درد، هزینه هم دارد. شما می توانید حتی با پرداخت هزار تومان، به جمع حامیان کودکان سرطانی این سرزمین بپیوندید.  تعدادی از این موسسات را در ادامه مشاهده می کنید :

روز جهانی سرطان کودکان هر ساله 15 فوریه برگزار میشود. این  روز در ایران در 26 بهمن برگزار شد و برخی موسسات و بیمارستان های حامیان کودکان سرطانی، برنامه هایی را برای کودکان سرطانی و خانواده های آنها داشتند4 نظر

 1. واسه دختر منم دعا کنین

 2. امیر ملکی گفت:

  سلام. تاریخ رو تصحیح کنید لطفا.
  تاریخ صحیح روز جهانی سرطان 4 فوریه ، 15 بهمن ماه هست!

  • نی نی کده گفت:

   امیر جان ،
   روز جهانی سرطان 4 فوریه است. اما روز مخصوص سرطان کودکان 15 فوریه …

 3. محمدرضا قیاسی گفت:

  درودبرشما
  آرزوی سلامتی برای این عزیزان ودیگربیماران دارم.موفق باشید

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید